pies i suszarka

Trymowanie psów – najważniejsze informacje

Pielęgnacja ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia naszego psa, co może poprawić jego jakość życia. To, co jaki okres czasu należy pielęgnować naszego pupila, zależy od jego rasy, wieku i stanu zdrowia. Regularna pielęgnacja pomaga zapewnić psu zdrowie i wygodę. U wielu psów, takich jak na przykład: labrador, owczarek niemiecki, border collie, do pielęgnacji wystarczy szczotka, grzebień i wyczesywanie, co parę dni. Są to psy posiadające dwa rodzaje sierści: włos okrywowy i podszerstek. Takich psów nie należy golić, ponieważ pozbawiamy ich naturalnej ochrony (podszerstek ma za zadanie w zimę chronić psa przed wychłodzeniem, a podczas upałów chroni psa przed słońcem i pomaga w regulacji temperatury ciała).
W kolejnej grupie psów pielęgnacja sierści jest trochę bardziej skomplikowana i wymaga użycia nożyczek i maszynki do golenia, są to takie psy jak: york terrier, maltańczyk, shih tzu.
Do ostatniej grupy psów zaliczamy psy szorstkowłose, takie jak: west white terrier, sznaucer, jamnik szorstkowłosy, airdeale terrier, fox terrier, terrier walijski. Wiele kundelków ma taki typ sierści, jeśli nie wiesz, do której grupy zalicza się twój pies, udaj się do dobrego salonu pielęgnacji, w którym na pewno odpowiednio zajmą się twoim pupilem. Pielęgnacja takiego typu sierści pochłania najwięcej czasu i wymaga  odpowiedniej wiedzy. Dziś skupimy się właśnie na tej grupie.

pies przed i po trymowaniu


Czym w ogóle jest trymowanie?


Najczęstszą metodą pielęgnacji sierści jest strzyżenie- polega na przycięciu lub zgoleniu okrywy włosowej bez pozbywania się całości włosa. Trymowanie natomiast polega na ręcznym usuwaniu martwego włosa wraz z korzeniem, który dojrzał i jest gotowy do usunięcia. Dzięki temu w miejsce starych włosów wyrosną nowe zdrowe włosy. Taki zabieg jeśli wykonany dobrze, jest całkowicie bezbolesny dla psa.
Co się stanie gdy ogolimy psa szorstkowłosego? Za każdym razem gdy ogolimy psa, którego sierść stworzona jest do trymowania, przytniemy tylko wierzchnią warstwę martwej okrywy włosowej, przez co martwy włos ciągle będzie siedział w skórze i nie zrobi miejsca nowemu, zdrowemu włosowi. W rezultacie możemy spowodować, że włos zmieni swoją strukturę, kolor, wypłowieje, zrobi się matowy oraz straci swoją bardzo ważną funkcję, którą pełni, a mianowicie barierę termoizolacyjną.

Główne zalety trymowania:
*usuwamy włos martwy aby na jego miejsce wyrósł nowy, zdrowszy włos
*regularne trymowanie sprawia, że włos po czasie rośnie zdrowszy, mocniejszy, bardziej szorstki i lśniący
*dzięki wyrwaniu starego włosa umożliwiamy wentylacje psiej skóry
*trymowanie psa pozwala na utrzymanie umaszczenia sierści w dobrej kondycji, włos nie płowieje i nie zmienia koloru
*trymowanie zapobiega brudzeniu się sierści
*regularna pielęgnacja pozwala na uniknięcie kołtunienia się sierści

trymowanie psa metamorfoza


Jak przebiega taki zabieg?


W internecie możesz znaleźć masę urządzeń, które rzekomo służą do trymowania. Jest to jednak jak dla mnie wydanie pięniedzy w błoto, takie maszynki nie zdają swojego egzaminu. W salonach groomerskich, które oferują takie zabiegi, doświadczony groomer używa do tego gołych palców, specjalnych silikonowych paluszków na palce lub kamienia do trymowania, który przypomina pumeks. Dostępne do kupna są również specjalne środki do trymowania, takie jak puder lub kreda. Nakładamy taki środek bezpośrednio na sierść psa, dzięki czemu włos staje się bardziej tępy, przez co łatwiej go wyrwać. Dużym plusem używania takich środków jest fakt, że działają one jak znieczulacz, dzięki czemu zabieg ten przebiega jeszcze przyjemniej dla twojego pupila. Zabiegi takie wymagają bardzo dużo czasu, zazwyczaj sesja taka trwa od 3, do nawet 6 godzin, a czasem zdarza się tak, że musimy rozłożyć ją na kilka dni. Najczęściej zdarza się to w przypadku spanieli, które co prawda nie mają sierści szorstkowłosej, ale zaliczają się do ras psów, które się trymuje.

Trymowanie psa samemu, czy ma to sens?



Nie polecałabym wykonywania tego zabiegu na własną rękę, potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza, który włos jest gotowy do usunięcia, a który nie oraz technika. Jeśli jednak bardzo chcesz zajmować się tym samodzielnie, poszukaj salonów w swojej okolicy, które zajmują się takimi szkoleniami.
UWAGA! W sklepach z artykułami dla zwierząt jest masa trymerów ręcznych. Odradzam jednak używania tego typu narzędzi. Usuwają one martwe jak i żywe włos oraz urywają je w połowie. Zakończone są ostrymi kolcami, przez co bardzo łatwo o podrażnienie i zarysowanie skóry.