Szampon dla psa – jaki wybrać?

Kąpiel pozwala usunąć brud oraz brzydki zapach z sierści i skóry naszego pupila. Jest też niezbędna, gdy pies boryka się z niektórymi problemami dermatologicznymi. O ile w przypadku problemów skórnych, szampon, który powinniśmy stosować poleci nam weterynarz, o tyle u zdrowych psów sami powinniśmy zadbać o dobranie odpowiedniego produktu. Idealny szampon dla naszego psa musi być bowiem dostosowany do potrzeb i rodzaju skóry pupila.

Po co kąpać psa?

Psie życie jest pełne doświadczeń i wrażeń. Psy wyprowadzane są na spacer kilka razy w ciągu dnia. W zależności od okolicy, naszego psa czekają różne niespodzianki, w których grzechem byłoby się nie wytarzać – najpopularniejsze z nich to błoto, odchody innego zwierzęcia czy kałuże. Na zewnątrz, spotkamy oczywiście również kurz, piasek czy występujące wszędzie pasożyty i mikroorganizmy, mogące wylądować na skórze i sierści naszego pupila.

Wszystkie te czynniki powodują, że warto dbać o odpowiednią higienę naszego psa i nie zapominać o kąpielach. Podczas kąpieli psa, złuszczany jest martwy naskórek, stymulowany jest wzrost włosów, usuwany jest brud oraz przywracane jest odpowiednie pH skóry. Mycie czworonoga szamponem pozwala również usunąć toksyny, bakterie czy mediatory stanu zapalnego. Usuwa również z powierzchni skóry zanieczyszczenia oraz strupy – szczególnie kiedy stosuje się specjalne preparaty do tego przeznaczone. Warto zaznaczyć, że domowe kąpiele nie zastąpią zabiegów pielęgnacyjnych wykonanych w profesjonalnym salonie groomerskim, gdzie kąpiel wykonywana jest z użyciem profesjonalnych środków.

Czy można kąpać psa w ludzkim szamponie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.

Skóra ludzka i skóra psa charakteryzują się różnym pH. Aby umożliwić skórze spełnianie swoich funkcji, konieczna jest odpowiednia równowaga zasadowości i kwasowości. Ludzka skóra ma lekko kwaśne pH, na poziomie około 5,5-5,6. Psy mają z kolei bardziej neutralne pH na poziomie około 6,2-7,4. Używanie ludzkiego szamponu podczas kąpieli psa niszczy jego płaszcz kwasowy, co skutkować może większą podatnością na wirusy, bakterie czy pasożyty. Powoduje to również, że skóra czworonoga się łuszczy i jest sucha, co skutkować może drapaniem i otarciami.

Jaki szampon dla psa będzie najlepszy?

Dobry szampon dla naszego czworonożnego przyjaciela nie musi przynosić efektu lśniącej sierści czy wyjątkowego zapachu. Kluczowe cechy, którymi powinien się on charakteryzować to:

  • produkcja na bazie naturalnych składników,
  • odpowiednie dla skóry psa pH,
  • łatwa możliwość spłukiwania,
  • brak lub ewentualnie delikatny zapach,
  • niepodrażnianie skóry,
  • niewysuszanie skóry,
  • brak w składzie alkoholu, parabenów, barwników, SLES lub SLS.

Warto dodać, że nie zawsze wysoka cena oznacza wysoką jakość. Wiele produktów „z wyższej półki” nie może pochwalić się dobrym składem. Wyższa cena może jednak czasami wynikać z faktu, że kosmetyk jest koncentratem, dzięki czemu używać go można w mniejszych ilościach, co pozwoli na dłuższe użytkowanie.

Jak dobrać odpowiedni szampon dla psa?

Zanim wybierzemy szampon dla psa, należy dokładnie przyjrzeć się skórze oraz sierści naszego pupila. Jeśli skóra jest całkowicie zdrowa, przed dokonaniem zakupu warto określić, jaki jest rodzaj sierści naszego czworonoga – jej kolor oraz długość. Pomoże to wybrać produkt idealnie dopasowany do sierści naszego psa.

Na skuteczność szamponu głównie wpływa jego skład, dlatego warto zerknąć na etykietę w czasie dokonywania zakupów. Szampony dla psów składają się zazwyczaj z surfaktantów (środków myjących), środków kondycjonujących oraz specjalnych składników do pielęgnacji. Jeżeli nie czujemy się na siłach podczas wyboru kosmetyków i mycia psa, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u groomera, który dzięki swojemu doświadczeniu dobierze idealny szampon oraz profesjonalnie wykona cały proces mycia.