Profesjonalna pielęgnacja psa w domowych warunkach jest możliwa, o ile odpowiednio się do niej przygotujesz. Zapoznaj się z poniższymi etapami pielęgnacji oraz listą niezbędnych akcesoriów, które pomogą Ci zadbać o Twojego pupila w bardziej odpowiedzialny sposób.
Metody pielęgnacji sierści psa
Zapewnianie odpowiedniej higieny czworonogom to jeden z fundamentalnych obowiązków każdego opiekuna. Pielęgnacja sierści odgrywa tutaj kluczową rolę, gdyż stanowi ona naturalną barierę ochronną zwierzęcia i jednocześnie jest „papierkiem lakmusowym” jego stanu psycho-fizycznego. Informuje nas np. czy pies jest dobrze odżywiony, zadowolony lub czy nabawił się chorób pasożytniczych. Przy regularnej pielęgnacji łatwiej uniknąć niepokojących zmian, nie wspominając nawet o nieznośnych, bolesnych kołtunach.
Dbanie o pupila w domu zasadza się na 3 poniższych metodach pielęgnacyjnych:
- Wyczesywanie
- Kąpiele
- Strzyżenie
Trzeba pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja psa zależy od rasy, wielkości i rodzaju włosa. Krótkowłose Beagle czy boksery nie będą wymagały takiego zaangażowania jak np. długowłose charty afgańskie, pudle czy komondory. Poniżej znajdziesz informacje, jak w domowych warunkach przeprowadzić swojego pupila przez każdy z procesów pielęgnacyjnych.
Pielęgnacja sierści psa – wyczesywanie
Częstotliwość czesania
Kilka sesji szczotkowania w tygodniu pozwoli utrzymać przeciętnego psa w czystości. Przy długim włosiu wskazana jest codzienna pielęgnacja.
Niezbędne akcesoria
Rodzaj potrzebnych akcesoriów zależy od tekstury i długości sierści psa. Rasy długowłose potrzebują szczotek szpilkowych, czyli takich, które posiadają długie, zaokrąglone szpilki ze stali nierdzewnej lub chromowane. Pomagają one w usuwaniu kołtunów i martwych włosów.
Dla psów krótko-, średnio- i niektórych długowłosych nadadzą się szczotki wykonane z włosia. Można zaopatrzyć się także we gumowe grzebienie typu „curry comb” do wygładzania i usuwania martwej sierści.
Szczotkowanie krok po kroku
Szczotkuj pupila aż do skóry, delikatnie masując. Taki zabieg pobudzi krążenie krwi, rozluźni i usunie płatki łupieżu nagromadzone na skórze i włosiu. Podczas szczotkowania zawsze sprawdzaj, czy nie ma skaleczeń, strupów, wplątanych w sierść kleszczy lub materii organicznej. Zwróć szczególną uwagę na miejsca pod uszami i na zgięciach łap, gdzie najczęściej tworzą się kołtuny.
Pielęgnacja sierści psa – kąpiele
Częstotliwość kąpieli
Psy zależnie od rasy i włosia powinny być poddawane regularnym kąpielom, jednak przy zachowaniu odpowiedniego umiaru. Niektórzy eksperci twierdzą, że pupila należy kąpać wyłącznie w sytuacji krytycznej, kiedy np. nie potrafi wyczyścić się sam lub zalecana jest kąpiel lecznicza. Zbyt częste mycie usuwa naturalne oleje z sierści, pozbawiając jej warstwy ochronnej i dodatkowo sprawia, że sierść staje się sucha i szorstka.
Kąpiel krok po kroku
Przed kąpielą wyczesz swojego czworonoga. Przygotuj ręcznik, szampon przeznaczony dla psów (nie dla ludzi!), miskę lub wannę z letnią wodą i pozwól psu oswoić się chwilę z tą przestrzenią. Postaw psa w miejscu kąpieli, zwilż go ciepłą wodą i nałóż szampon od karku do tyłu. Pamiętaj, aby nie moczyć oczu i uszu. Po namydleniu i wyszorowaniu sierści dokładnie spłucz detergenty i powtórz cały proces. Po szamponie można opcjonalnie nałożyć odżywkę, którą też należy dokładnie spłukać. Wyjmij psa z wody i wytrzyj energicznie ręcznikiem, a następnie, jeśli to konieczne, wysusz suszarką. Na koniec wyszczotkuj pupila. Gotowe!
Pielęgnacja sierści psa – strzyżenie
Na co uważać
Nie wszystkie rasy psów nadają się do strzyżenia, niektórym może to nawet zaszkodzić. Dlatego po rozeznaniu się, do jakiej grupy należy Twój pies, można podjąć dalsze kroki.
Najbezpieczniejsze rozwiązanie
W wypadku strzyżenia często lepiej jest oddać czworonoga do profesjonalnego groomera. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, możemy sami zaopatrzyć się w maszynkę do strzyżenia i podjąć próby pielęgnacji w domu.
Strzyżenie krok po kroku
Rekomenduje się, aby pies przeszedł proces adaptacyjny tzn. przyzwyczajał się najpierw do dźwięku maszynki, najlepiej od wieku szczenięcego. Proces można uprzyjemnić bodźcami smakowymi, aby nasz pupil miał pozytywne skojarzenia. Niedostępne partie np. za uchem lub pod łapami należy wyciąć nożyczkami.
Pielęgnacja sierści psa – podsumowanie
Rasa psa oraz rodzaj włosa mają kluczowe znaczenie w pielęgnacji naszych pupili. Przy odpowiednim przygotowaniu, możemy zadbać o ich higienę nawet w domowych warunkach. Nie należy jednak zaniedbywać kontrolnych wizyt u specjalistów, którzy służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Z zaangażowaniem opiekunów i pomocą profesjonalistów, czworonogi mogą otrzymają troskę, na jaką zasługują.