Jak ubrać psa na zimę

Jak ubrać psa na zimę? O czym warto pamiętać?

Choć zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, to jednak nie wszystkie rasy psów mogą bezpiecznie przebywać na dworze w mroźne dni. Ubieranie czworonogów w ciepłe stroje to dobry sposób, aby zabezpieczyć je przed chłodem i wilgocią. Dobrze dobrana odzież wierzchnia nie powinna krępować ruchów psa i nie może też uniemożliwiać mu wypróżniania. A kiedy warto ubrać psa na zimę i jak to zrobić poprawnie?

Kiedy założenie ubrania jest konieczne?

W sklepach można znaleźć kolorowe kurtki i sweterki dla psów różnych ras. Takie ubrania często są dodatkowo ocieplane i zapinane na wygodne guziki. Idealny strój musi być dobrze dopasowany do wielkości i wagi czworonoga. Założenie ubrania w zimie trzeba uzależnić od:

  • temperatury za oknem
  • warunków pogodowych
  • długości spaceru
  • wieku psa
  • stanu zdrowia psa
  • rodzaju i długości sierści

Przed wyjściem na spacer właściciel powinien sprawdzić temperaturę za oknem. Jeśli pies ma krótką sierść, to może być mu zimno już przy 5-6°C. Poza temperaturą trzeba też wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Wodoodporne ubranie bardzo się przyda, gdy na dworze pada deszcz. Natomiast ochraniacze na łapy sprawdzą się przy minusowych temperaturach oraz, gdy chodniki są oblodzone i znajduje się na nich sól. Ważnym kryterium będzie również długość spaceru oraz wiek psa i jego stan zdrowia. Starsze i schorowane czworonogi wymagają szczególnej opieki i powinny mieć zapewniony komfort cieplny w każdych warunkach. Wyjątkowo narażone na zimno są również psy krótko i gładkowłose.

Strzyżenie psa zimą – jaka fryzura będzie odpowiednia?

Niektóre rasy psów wymagają regularnego strzyżenia. Doświadczony groomer powinien wybrać fryzurę, która zapewni zwierzęciu wygodę w mroźne dni. Gdy temperatura za oknem spadnie poniżej zera, warto przyciąć włosy nieco krócej, by nie kołtuniły się pod ubraniem. Dobrze dobrana fryzura sprawi, że właściciel bez problemu założy psu sweterek, a jego sierść nie będzie się elektryzować. Jednocześnie fryzura nie może być zbyt krótka, ponieważ wówczas pupilowi może być za zimno nawet w odpowiednim stroju. Jeśli pies nie będzie nosił ubrań, to można mu zostawić długie włosy na zimę. W przypadku wybranych ras takie rozwiązanie wystarczy, by zabezpieczyć pupila przed chłodem.

Kaptur czy czapka – co lepiej wybrać?

Projektanci co roku przygotowują wiele pięknych i starannie zaprojektowanych ubrań dla psów najróżniejszych ras. W wyjątkowo zimne dni warto rozważyć założenie pupilowi nakrycia głowy. W tym celu można kupić kurtkę z kapturem lub dopasowaną czapkę. Kurtka z kapturem jest wygodna i dobrze zabezpiecza przed wiatrem. Czapka wiązana pod szyją nie zsunie się z głowy w trakcie zabawy, a specjalne otwory na uszy sprawią, że pupil będzie się dobrze i swobodnie czuł podczas spaceru. 

Jak pielęgnować sierść psa w zimie?

Jeśli pies codziennie nosi ubrania, to jego sierść może być przesuszona i będzie szybko traciła naturalną sprężystość. Dlatego warto zadbać o włosy pupila w okresie zimowym poprzez systematyczne wizyty w renomowanym salonie groomerskim. Psi fryzjer wykąpie psa, rozczesze mu sierść i nałoży dobrej jakości kosmetyki, które odpowiednio ją nawilżą. Taki zabieg jest bardzo relaksujący i korzystnie wpłynie na samopoczucie czworonoga.

Zimowe stroje dla psów są śliczne i kolorowe. Ubierając psa, trzeba zwrócić uwagę na jego wiek, stan zdrowia i długość włosia. W mroźne dni należy też pamiętać o właściwej pielęgnacji sierści u wszystkich czworonogów. Mimo niskich temperatur warto zabierać psa na dłuższe spacery, żeby się wybiegał na świeżym powietrzu.