Jak często odwiedzać groomera?

Włosy wpadające do oczu, za długie pazury i nieprzyjemny zapach. To wszystko przeszkadza Twojemu pupilowi i niekorzystnie wpływa na jego zdrowie. Jak temu zaradzić? Wystarczy wybrać się do groomera.

Długa i zdrowa sierść u czworonoga to prawdziwa duma dla właściciela. Niestety taki stan nie trwa wiecznie, zwierzę choruje i wygląda coraz gorzej. Potrzebujesz wsparcia doświadczonej osoby, groomera, któremu tak jak i Tobie zależy na dobru Twojego czworonoga. Jak często go odwiedzać, by pies był piękny, zdrowy i zadbany?

Groomer – kim jest i co oferuje?

Zdrowe i wypielęgnowane psy to zasługa groomera, czyli zwierzęcego fryzjera. Odpowiada on za wygląd zewnętrzny czworonogów oraz ich higienę. Z kolei w zakres oferowanych przez niego usług wchodzi nie tylko przycinanie sierści, ale też mycie i obcinanie pazurków. Do przeprowadzania zabiegów groomer używa specjalistycznych przyrządów i narzędzi. Są to obcinacze, grzebienie, szczotki, wanna czy trymery. Dodatkowo do pielęgnowania futerka stosuje określone preparaty, by efekt był jeszcze lepszy.

Zabiegi pielęgnacyjne oferowane przez groomera to:

  • czesanie i przycinanie sierści,
  • kąpiel z użyciem zwierzęcych kosmetyków,
  • obcinanie pazurków,
  • czyszczenie uszu oraz oczu,
  • mycie zębów,
  • usuwanie insektów, w tym pcheł i wszy,
  • stylizacje fryzur.

Niektórzy groomerzy oferują dodatkowo farbowanie oraz perfumy dla psów. Wśród ofert, z którymi możesz się spotkać, są też kąpiele relaksacyjne i lecznicze, a także przygotowywanie czworonogów do wystaw.

Jak często odwiedzać groomera?

Psy wymagają regularnych wizyt u groomera bez względu na długość sierści. Zarówno długa sierść, jak i krótka potrzebuje właściwej pielęgnacji. Szczególnie właściciele jamników czy buldogów francuskich powinni zadbać o częste wizyty w salonie.

Jak często odwiedzać groomera? Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od kondycji i wyglądu Twojego pupila. Specjaliści doradzają strzyżenie pupila, co około 2-3 miesiące, by sierść dobrze się prezentowała i nie była zbyt długa. Taka systematyczność pomoże czworonogowi w oswojeniu się z wizytami u groomera. Jest również duże prawdopodobieństwo, że szybko je polubi.

Jeśli chodzi o psy wystawowe, wymagają one częstszych wizyt niż co 2-3 miesiące. Wiążę się to z fryzurą określonej rasy, która musi spełniać dane wymogi.

Systematyczne strzyżenie w salonie sprawi, że zadbasz dodatkowo o inne części ciała pupila, który będzie zdrowy od łap po pyszczek. Im częściej, tym lepiej.

Korzyści wizyty u groomera

Rozczesywanie długiej sierści, przycinanie, a nawet mycie pieska korzystnie wpływa na jego zdrowie. Te proste czynności zapobiegają występowaniu problemów ze skórą takich jak grzybica czy stany zapalne. Z kolei dzięki regularnemu trymowaniu sierść poprawia swój wygląd, a pupil wygląda zdrowiej.

Kamień nazębny to kolejna rzecz, która grozi Twojemu pupilowi, dlatego tak ważne jest mycie zębów.

Czworonogowi dokuczają wszy, pchły i pozostałe insekty? Groomer z łatwością je usunie.

Pierwsza wizyta u groomera jest dla zwierzaka zawsze najtrudniejsza. Wywołuje w nim wiele emocji, niekoniecznie pozytywnych. Przed skorzystaniem z oferty salonu warto, żebyś przyprowadził pupila na wizytę zapoznawczą. Będzie miał wtedy czas na oswojenie się z nowym terenem. Dzięki temu, podczas zabiegu będzie się czuł pewniej. Drugą rzeczą, jaką warto zrobić, jest powiadomienie groomera o wszelkich chorobach skórnych i alergiach pupila. Taka informacja ułatwi specjaliście odpowiedni dobór kosmetyków, tak by nie podrażniły czworonoga.